June 10, 2018

Selected Films

Narrative

72% – Lluis Quilez (Spain, 2017) 20’

A FRENCH FILM (KIND OF)  – Aymeric Goetschy (France, 2017) 10’53”

ACCELERATE – Dian Weys (South Africa) 11’51’’

CHERS AMIS – Valeriu Andriuƫă (Romania, 2017) 20′

EMPLOYEE OF THE MONTH – Caroline Schwarz (Germany, 2017) 11’30”

ENTRE LA MER ET L’ECORCE – Mathieu Cyr (Canada, 2016) 15’42”

FUGAZI – Laurent Michelet (Belgium, 2017) 28’30” 2017) 20′

I DID IT IN CANCUN – Matthieu Moerlen (France, 2017) 20′

I WANTED TO TELL YOU – Cohen Bacry (France, 2017) 15’

NICOLE’S CAGE – Josef Brandl (Germany, 2017) 15′

OFF PATH – Julie Jouve, Rida Belghiat (Réunion, 2017) 26’30’’

REMUE-MENINGES – BRAINSTORM – Christophe Clin (Belgium, 2017) 5’55’’

THE BODY OF OLD – Louise de Prémonville (France, 2017) 19’59’’

THE LOG – Teemu Nikki (Finland, 2016) 7’10’’

THE THIRD KING – Christoph Oliver Strunck (Germany, 2017) 25′

 

Animation

AIRPORT – Michaela Müller (Croatia, 2017) 10’35”

A LOGO CREATION – Adolfo Ruiz (Spain, 2016) 40”

ANALYSIS PARALYSIS – Anete Melece (Switzerland. 2016) 9’04”

DEATH VAN – Michael Enzbrunner (Canada, 2017) 6’07”

DEADLY DRIVE-IN DISASTER – Arjan Wilschut (Netherlands, 2015) 2’30”

FLYTRAP – Connor Bland (United States, 2018) 6’54”

GOOD NIGHT, EVEYRBUDS! – Benedikt Hummel (Germany, 2017) 5’30”

HELL VISA – Junjie “Jake” Zhang (China, 2014) 3’46”

HYPERTRAIN – Fela Bellotto, Etienne Kompis (Switzerland, 2016) 3’35”

IN A NUTSHELL – Fabio Friedli (Switzerland, 2017) 5’55”

JULIETTE – Lora D’Addazio (Belgium, 2016) 6’37”

SAND – Arjan Brentjes (Netherlands, 2017) 4’48”

STARS – Han Zhang (United States, 2016) 5’06”

THE EGG JOB – Guilherme Krolow (Canada, 2017) 5′

 

Student

ALMOST EVERYTHING – Lisa Gertsch (Switzerland, 2017) 24’43”

FUCKING DRAMA – Michael Podogil (Austria, 2017) 15’01”

IRON HANDS – Johnson Cheng (United States, 2017) 11′

PENELOPE – Heta Jäälinoja (Finland, 2016) 4’08”

THE BURDEN OF MEMORY – Albert Meisl (Asutria, 2016) 19’36”

THE TRANSFER – Michael Grudsky (Israel, 2017) 22’24”

THE VICTORY OF CHARITY – Albert Meisl (Austria, 2017) 24’14”

WHAT IS YOUR BROWN NUMBER? – Vinnie Ann Bose (India, 2016) 4’34”

 

Experimental

ALL THE THINGS – Paul McMahon (Ireland, 2017) 1’29”

COAST 2 COAST – Pascal Heiduk (Germany, 2016) 2′

DELICATESSEN – Fenglin Chen (United States, 2017) 4’40”

HOUSE – Kyja Kristjansson-Nelson (United States, 2017) 1’30”

MISTER A. – Matthieu Berner (France, 2017) 15’26”

NATIONAL GYMNASTICS – Gyuri Lee (Republic of Korea, 2017) 4’21”

 

Stop Motion

IN ONE DRAG – Alireza Hashempour (Germany, 2016) 3’05”

UNDER THE WEATHER – Patrick O’Mahony (United Kingdom) 14’14”

 

Fashion Film:

HEROD’S DAUGHTER – Charles Burroughs (Canada, 2016) 2’11”

START THE BUZZ – Giacomo Boeri & Matteo Grimaldi (Italy, 2018) 1’23’’

 

Human Rights:

DE GLACE – Rautszko (France, 2017) 5’40”

FIREFLIES – Raouf Zaki (United States, 2017) 16’38”